SMS Nedir?

SMS Nedir?

SMS Nedir?

SMS ingilizceden gelme bir kelime ve “short message service” sözünün kısaltmasıdır. Türkçesi “kısa mesaj servisi” anlamına gelir. Bir cep telefonu veya sanal hizmetler ile sms atıp sms alınabilir. SMS harf, sayı, emoji ve alfanumerik karakterler içerebilir. Kısa mesaj 2G ile ortaya çıkmış ve 160 karaktere kadar kullanıcılar arasında mesaj alışverişi yapmasına olanak tanımıştır. 3G teknolojisini destekleyen bu hizmet yerini yavaş yavaş Mms’ye bırakmaktadır.

Sabit hatlı cep telefonları SMS alışverişi için izin verilen standart yazışma protokolleri kullanır. SMS tahmini rakamlara göre 3.5 milyar etkin kullanıcı en yaygın kullanılan veri uygulaması olmuştur. 2010 yılı nihayetinde bütün telefon sahiplerinin %80’i tarafınca kullanılmıştır. 

Gelişmiş mesajlaşma olarak adlandırılan “ESM” teknolojisi ile 640 karaktere kadar bildiri göndermek mümkün.

SMS ile kişiler takip edilebilir. Almanyada 2010 senesinde 440.000 sms takip için federal polis tarafından alınmıştır.


SMS ne için kullanılır?

SMS günümüzde birçok amaç için kullanılır. Tanıtım, reklam, onay (doğrulama kodları), kişisel kullanım vb. şekillerde kullanılabilir. SMS ile reklamlar can sıkıcı olabilir bu nedenle telefon numaranızı yazdığınız yerlere dikkat ediniz. Ayrıca sms ile dolandırıcılık yapan kişiler de olabilir. Peki bu smsleri engelleyebilir misiniz?

SMS Nasıl Engellenir?

Özellikle SMS ile yapılan reklamlar çok yaygındır. Bilinçsiz telefon kullanıcıları bu reklamların nerden geldiğini anlamayabilir. En uygun olanı SMS engelleme sistemini kullanmaktır. Belirli kişilerin mesaj atmasını engellemek için yapmanız gereken şeyler:

Android SMS Engelleme: 

Android bir cihaza sahip olan kişiler iki farklı yolla spam (yani istenmeyen) mesajları engelleyebilir. İlk yöntem cihazın kendi mesaj uygulamasının sunduğu bir özelliktir. Mesaj uygulamasına girip istenmeyen mesajın üzerine basılı tutup çıkan seçeneklerden engelle seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Cihaza göre değişiklik gösterebilir ama genelde bu şekilde kullanılır.

Başka bir yöntem Google Play Storeden spam sms'ler için 3. parti bir uygulama indirebilirsiniz. Uygulamaya göre kullanım şekilleri değişebilir. 

İphone SMS Engelleme:

İphone cihazlarda da istenmeyen mesajları engellemek için yukarıdaki yöntemlere benzer yöntemler kullanılabilir. İphone cihazınızda mesajlar kısmına girip istenmeyen mesajın üzerine tıklayın. Sağ üst köşede olan ayrıntılar kısmına girdikten sonra mesajı gönderen kişinin yanında yer alan mavi “i” tuşuna basın. Karşınıza çıkan yerden en aşağıdaki “bu arayanı engelle” tuşuna basın. Bunu uyguladığınız kişiden sadece mesaj değil arama da alamayacağınızı hatırlatırım.


İnsanlar Aramalar Yerine Mesajları Mı Tercih Ediyor?

Araştırmalara göre Y kuşağı SMS (kısa mesaj) atmak yerine arama yapmayı tercih ediyor. Bir Gallup (Şirket) anketi Y kuşağının %68’inin her gün kısa mesaj servisini kabul ettiğini ortaya çıkardı. Bu oran X Kuşağından neredeyse %21 daha fazla. Genç telefon kullanıcıları telefon görüşmelerinden vaz geçmeye başladı kısa mesajı daha çok tercih ediyorlar. Yaşlı bireyler konuşmayı tercih ediyor. Bu durum yaşlı bireylerin yazmakta zorlandıkları için olabilir.


SMS'in Avantajları:

 • Hızlıdır.

 • Kullanımı basittir.

 • Tüm telefonlarda bulunur.

 • Utangaç kişilerin kendisini anlatmasına kolaylık sağlar.

 • Söz ile anlatamayacaklarınızı yazıya dökmenize imkan tanır.


SMS'in Dezavantajları:

 • Resim gönderilmez. (bağzı telefonlar dışında)

 • Sesli mesaj gönderilmez.

 • Pahalıdır.

 • Yapısı esnek değildir.


  SMS'in Geleceği

  4G ve 5G hayatımızda çoğu şeyi kolaylaştırdı. Mobil uygulamalarla konuşmayı veya büyük dosyalar göndermeyi. Ancak SMS küçük bilgiler veya onay kodları için popüler olmaya devam edecek gibi duruyor. Kullanıcılar hızlı, kısa ve kolay iletişim için SMS'i kullanmaya devam edebilir.


  22/05/2021 13:45:52